14 Mayıs'ta yapılan ve adayların gerekli olan 50+1 oyu alamaması nedeniyle ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gözler 28 Mayıs'a çevrildi. İlk turda hangi adayın hangi partinin seçmeninden oy aldığı merak edilirken, Türkiye raporunun bir analizi adayların oy profilini ortaya çıkardı. 

Haber3'te yer alan bilgilere göre, CHP seçmenleri Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüzde 96, Yeşil Sol Parti seçmenleri ise yüzde 97 oranlarında destek verirken, İYİ Parti seçmeninin Kılıçdaroğlu’na desteği yüzde 81 olarak tespit edildi. AKP seçmeninin Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’a desteği yüzde 95, MHP’nin desteği yüzde 93 olarak ölçüldü.

Türkiye Raporu'nun ‘ekolojik çıkarım’ modeli ile yaptığı veri analizinin sonuçları şöyle:

2023’te Milletvekili seçiminde AKP'ye oy veren seçmenlerin yüzde 95’i, Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP’nin içerisinde olduğu Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdi.

2023’te Milletvekili seçiminde AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 4’ü (yaklaşık 0,8 milyon kişi) Sinan Oğan veya Muharrem İnce’ye oy verdi.

2023’te Milletvekili seçiminde CHP'ye oy veren seçmenlerin yüzde 96’sı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin içerisinde olduğu Millet İttifakı’nın adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdi.

2023’te Milletvekili seçiminde CHP'ye oy veren seçmenin sadece yüzde 3’ü (yaklaşık 0,4 milyon kişi) Oğan veya İnce’ye oy verdi.

2023’te Milletvekili seçiminde MHP'ye oy veren seçmenlerin yüzde 93’ü, Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP’nin içerisinde olduğu Cumhur İttifakı’nın adayı olan Erdoğan’a oy verdi.

2023’te Milletvekili seçiminde MHP'ye oy veren seçmenin yüzde 6’sı (yaklaşık 0,3 milyon kişi) Oğan veya İnce’ye oy verdi.

2023’te Milletvekili seçiminde İYİ Parti’ye oy veren seçmenlerin yüzde 81’i, Cumhurbaşkanlığı seçiminde İYİ Parti’nin içerisinde olduğu Millet İttifakı’nın adayı olan Kılıçdaroğlu’na oy verdi.

2023’te Milletvekili seçiminde İYİ Parti’ye oy verenlerin yüzde 16’sının Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’na oy vermeyip Oğan veya İnce’ye oy verdiği görüldü.

Yaklaşık 0,8 milyon İYİ Parti seçmeninin Oğan veya İnce’ye oy verdiği tahmin edilirken bu istatistik ile analize konu partiler arasında Oğan ve İnce’nin en fazla miktarda oyu İYİ Parti seçmeninden aldığı tahmin ediliyor.

2023’te Milletvekili seçiminde Yeşil Sol Parti (YSP)’ye oy veren seçmenlerin yüzde 97’si, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’na oy verdi.

2023’te Milletvekili seçiminde YSP’ye oy verip Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’na oy vermeyen seçmenler arasında Oğan veya İnce’den ziyade Erdoğan’ın öne çıktığı tahmin ediliyor. Erdoğan YSP seçmeninin yüzde 2’sinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunu aldı.

2023 Milletvekili seçiminde AKP, CHP, MHP, İYİ Parti ve YSP dışında bir partiye oy veren seçmenler arasında Cumhurbaşkanlığı seçiminde en fazla oyu yüzde 54 ile Erdoğan, yüzde 35 ile Kılıçdaroğlu aldı. Bu seçmen grubunda Oğan veya İnce’nin toplam payı ise yüzde 10 olarak gerçekleşti.

Oğan veya İnce’nin diğer partilerin seçmenlerinden aldıkları oylar açısından en yüksek oranda geçişin İYİ Parti’den (yaklaşık 830 bin kişi) olduğu görülüyor.

Milletvekili seçimlerinde AKP’ye oy veren yaklaşık 794 bin kişinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde Oğan veya İnce’ye oy verdiği tahmin ediliyor.

2023 Milletvekili seçiminde AKP, CHP, MHP, İYİ Parti ve YSP dışında bir partiye oy veren seçmenler arasında Cumhurbaşkanlığı seçiminde Oğan veya İnce’ye oy veren kişi sayısının yaklaşık 604 bin kişi olduğu tahmin ediliyor.

Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimi eş zamanlı olarak gerçekleşse de sandığa giden bazı seçmenlerin Milletvekili seçimlerinde geçersiz oy veya oy kullanmama tercihinde bulunurken 295 bin kişinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a, 174 bin kişinin Kılıçdaroğlu’na oy verdiği görüldü.

Editör: Yadigar Hanım