İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, partisinin eski İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu'nun, İsrail'in Gazze'deki saldırılarıyla ilgili bir soru önergesine grup yönetiminin “ambargo” uyguladığı iddiasına cevap verdi.

İYİ Parti'de, eski İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu'nun, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için verdiği soru önergesinin grup yönetimi tarafından engellendiği iddiası büyük bir krize yol açtı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Meclis'te yaptığı basın toplantısında, Ensarioğlu'nun iddialarının tamamen yalan ve iftira olduğunu söyledi.

Usta, Ensarioğlu'nun soru önergesinin hiçbir aksama olmadan TBMM Genel Evrak birimine ulaştığını, ancak önergede "TBMM Başkanlığı" yerine "TBMM Bakanlığı" yazılması nedeniyle geri gönderildiğini belirtti. Usta, Ensarioğlu'nun bu hatayı düzelttikten sonra önergeyi gruba bildirmeden Genel Evrak birimine ilettiğini kaydetti.

Usta, İYİ Parti Grubu'nun İsrail'e karşı net bir duruş sergilediğini, Genel Başkan Meral Akşener ve grup başkanvekillerinin İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamı kınadıklarını, TBMM Genel Kurulu'nda, İsrail Başbakanı BinyaminNetanyahu'nun "savaş suçlusu" ilan edilmesi için çağrıda bulunduklarını hatırlattı.

Usta, "Bu çağrıyı yapan siyasi partiye 'İsrail'e siyonist denildiği için soru önergemi göndermiyor' deyip saldırmanın akılla, mantıkla, vicdanla izah edilecek yanı yoktur." dedi.

Usta, Ensarioğlu'nun iddiasının sebep sonuç ilişkisini anlamanın mümkün olmadığını, bir yerlerden ufak tefek bir şeyler bulunup İYİ Parti'ye karşı operasyon yapıldığını ifade etti.

Usta, TBMM Başkanlığı'ndan da İYİ Parti grubunun soru önergesine ambargo uygulamadığını açıklamasını beklediklerini söyledi.

Arabistan'da gözaltına alınan Türk gazeteci yurda dönüyor Arabistan'da gözaltına alınan Türk gazeteci yurda dönüyor

Usta, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'nun, Salim Ensarioğlu'nun kendisini telefonla arayarak defalarca özür dilediğini aktardığını belirterek, "Açık kabahatin gizli özrü olmaz. Attığı iftirayla ilgili net bir özür dilemesini Sayın Ensarioğlu'ndan bekliyoruz. Yalanı, iftirayı bütün Türkiye'ye yayacaksınız, gizli gizli özür dileyeceksiniz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Kimse yalanlarla İYİ Parti'ye yön vermeye çalışmasın." ifadelerini kullandı.

Usta, bir gazetecinin "Ensarioğlu'nun çıkışları devam ediyor. Sizin de operasyon iddianız var. Genel Başkan Akşener de 'Savaş ilanıysa savaş ilanı' dedi.

Savaşın tarafı Cumhur İttifakı mı eski ortaklarınız mı?" sorusuna, "Bize kim iftira atıyorsa, bizimle kim açık veya gizli mücadele ediyorsa, onunla mücadele edeceğiz anlamına gelir." yanıtını verdi.

Kaynak: Haber merkezi