Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni bir pandeminin beklendiğini  açıkladı. Yeni pandeminin deprem etkisi yapacağını vurgulayan Ceyhan, “Bir salgın gelecek ama zamanı belli değil. Aynı deprem gibi. Gene bir salgın gelecek, gene hazırlıksız yakalanacağız ve gene oturup dövüneceğiz" dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid-19 aşısının yan etkileri gerekçe gösterilerek Almanya'da BioNTech şirketine açılan dava ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. TELE 1'de katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan Ceyhan, “BioNTech kalp krizi yapmaz, kalıcı yan etkisi yok, yalan söylüyorlar. Aşı bunlara yol açıyorsa aşılılarda bu hastalıkları, ölümleri daha çok görürsünüz. Ancak yapılan araştırmalarda aşılılarla aşısızlar karşılaştırıldığında bahsedilen etkilerin aşısızlarda daha sık olduğunu gösteriyor. Bu araştırmalar çok sayıda katılımcıyla yapıldı. Bu araştırmalara göre kalp hastalıkları Covid geçiren ya da geçirmeyen aşısızlarda aşılılara göre 44 kat daha fazla. Demek ki aşı 44 kat korumuş. İkincisi otoimmün hastalıklar aşısızlar 7 kat daha fazla. Ölüm vakaları da aşısızlar arasında 10 kat daha fazla. Bu konuda algımız biraz fazla hassaslaştı” ifadelerini  kullandı.

İlk üretildiğinde de BionTech aşısında kalp krizi iddiası olmadığını, riskin Astrazeneca aşısında olduğunu hatırlatan Ceyhan, şöyle devam etti:

"Biontech’te iddia edilen kalp kası iltihabıydı. Bu artış aksi ispat edilinceye kadar dikkat edildi. Kalp kriziyle ilgili İngiltere’de 30 yaş altındaki kadınlarda arttığı iddia edildi. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda böyle bir risk olmadığı görüldü.”

“YENİ BİR SALGIN GELECEK VE HAZIRLIKSIZ YAKALANACAĞIZ”

Yeni bir salgının daha insanlığı tehdit edeceğini vurgulayan Ceyhan, şöunları söyledi:

“Gene bir salgın gelecek, gene hazırlıksız yakalanacağız ve gene oturup dövüneceğiz. Bunun zamanı belli değil. Aynı deprem gibi. Zaten koronavirüs çıktığında en büyük beklenti grip virüsüyle bir salgındı. Koronavirüs çıktığı ülkeler biraz şaşırdı. Kıyaslandığı zaman yine en büyük risk grip. Özellikle Uzakdoğu Asya’da insandan insana bulaşmadan hayvandan bulaşarak görülmeye devam ediyor. Ancak bu çok kolaylıkla mutasyona uğrayabilir ve işte o zaman bu Covid’e benzemez, felaket olur. Bir vaka halsizlik, kolunda şişiklik hissetti diye mahkemeye gitti oysa dünyada 200 bin kişi öldü resmi rakamlara göre. Hiç ondan bahsedilmiyor, sanki bu aşılar ortada hiçbir şey yokken üretilmiş gibi gösteriliyor. Adı üstünde pandemi aşısı ve 15-20 milyon insanın hayatını kurtardı.“

Editör: Yadigar Hanım