İşte tavuk dönerdeki bilinmeyen tehlike! “Ucuz etin yahnisi olmaz”

Prof. Dr. Işıl Var tavuk dönerdeki bilinmeyen tehlikeyi açıkladı.

İşte tavuk dönerdeki bilinmeyen tehlike!  “Ucuz etin yahnisi olmaz”

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Var, tavuk etinde hamilelerin düşük yapmasına neden olan listeria ve bebeklerde menenjite neden olan salmonella gibi bakterilerin kolayca ürediğini anlattı.

Var, “Tavuk etlerinde görülen çoğu bakteri, bozulma yapmadan sizi hasta edebilecek potansiyele sahip. Sadece tavuk dönerlerde değil, evde bile et ürünü pişirdiğinizde tüketebileceğiniz kadarını yapın” şeklindeki ifadeleri kullandı.

UCUZ ETİN YAHNİSİ OLMAZ”

20 yıldır döner işletmeciliği yapan Hakan Kardeşler, tavuk etinin çok sıkıntılı bir ürün olduğunu ve 1 gün sonra tüketildiğinde insanları zehirleyecek duruma gelebildiğini belirtti.

Kardeşler, "Özellikle yaz aylarında tavuk dönerleri ertesi gün sattıklarında insanların sağlığıyla oynamış oluyorlar. Buradan meslektaşlarıma sesleniyorum; yapabileceğiniz bir işi yapın ve satabileceğiniz miktarda satın, insanların sağlığıyla oynamayın. 'Ucuz etin yahnisi olmaz’ diye bir laf vardır. Bizim dönerimiz erkenden bitiyor. Eğer ki kalırsa kendi personel arkadaşlarımızla beraber paylaştırıyoruz. Personellerimiz evlerinde bunu aynı gün içinde tüketiyorlar. Tavuk çok hassas bir malzemedir. Her yerden tavuk döner yenilmez. Vatandaşlarımız gerekirse simit yesinler ama bilmedikleri yerden döner yemesinler’’ ifadelerini kullandı. Bilmediği yerlerden döner yemediğini söyleyen 19 aşındaki Yaren Keskin ise, "Ailem bir gün dışarıdan tavuk döner yemişti. Tavuk çabuk zehirleyen bir ürün olduğu için eve geldiğinde istifra etmeye başladılar. Hastaneye gittiğimizde yedikleri üründen zehirlendiklerini öğrendik" dedi.

YORUM EKLE