Gün içinde yorulan yıpranan vücudumuzun kendisini toparlaması için fırsat sağlayan uyku sırasında bazı insanlar gürültülü solunum, nefes alma güçlüğü geçici solunum durmalarıyla adeta uykuda kendileriyle boğuşarak güne yorgun ve yıpranmış bir şekilde başlarlar.

Uyku sırasında ortaya çıkan basit bir horlamadan ani ölümle sonuçlanabilecek ciddi nörolojik ve kardiyak problemlere yol açabilecek geniş bir spektrumda dağılan bu hastalığa uyku apnesi denir.

Toplumda yaklaşık %5-10 arasında görülmekle birlikte bu oran kilolu ve orta yaş üzeri erkeklerde neredeyse %50'dir.

İnsan sağlığı üzerine ciddi erken ve geç dönem etkileri vardır.

Kalitesiz ve yetersiz uykuya bağlı olarak sabahları zor uyanma, gündüz aşırı uyku ihtiyacı, uyuya kalma, unutkanlık, kronik yorgunluk, dikkatsizlik, sinirlilik, depresyon konsantrasyon bozukluğu gibi sorunların yanı sıra uzun süreçte tedavi edilmeyen vakalarda özellikle kalp damar sisteminin etkilenmesiyle hastaların önemli kısmında hipertansiyon ve bazı hastalarda kalp yetmezliği gelişir. Bazı hastalarda kalp krizlerinden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Erkek ve kadınlarda cinsel isteksizlik oluşturabilirken erkek hastalarda iktidarsızlık görülebilir.

Kişide horlama olması, uykuda apne geçirdiğine şahit olunması (Uyurken nefesinin durduğunun veya zorlandığının izlenmesi) ve gündüz aşırı uyku hali uyku apne sendromunun önemli ip uçlarıdır. Uykudan nefes alamama hissi ile uyanma, gece sık tuvalete kalma, sabah baş ağrısı, ağız kuruluğu sık rastlanan diğer bulgulardır.

Toplantılarda, TV seyrederken, kitap okurken uyuyakalma sıklıkla gözlenir. Konsantrasyon bozukluğu nedeniyle normal insanlara göre neredeyse 5 kat daha fazla trafik kazası yapmaktadırlar.

Kısa ve kalın boyunlu kişilerde, alt çenesi daha küçük ve geride olan kişilerde, dil ve bademciğin büyük olması yumuşak damağın sarkık olması nedeniyle üst solunum yolları daralmış olanlarda sık görülür.

Solunum yolları tonusuna etki eden uyku hapı ya da sakinleştirici ilaçlar, alkol ve sigara kullanımı, çeşitli nedenlerle burnun tıkalı olması, sinüzit ve reflü varlığı ve kalıtsal olarak uyku apnesine yatkınlık bulunması kolaylaştırıcı etkenlerdir.

Her ne kadar şişmanlarda ve ileri yaşta daha sık görülse de zayıf kişilerde ve çocuklarda da görülebilmektedir.

Hastalığın varlığını ve ciddiyetini tespit etmede polisomnografi adı verilen uyku analizi testi yapılır.

Tedavi hastalığın sebebi ve ağırlığına göre planlanır. Sırt üstü uyumanın önlenmesi, aşırı kilolardan kurtulmak, düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri yanı sıra hava yollarını açık tutacak çene küçük dil ve yumuşak damakta düzeltme işlemleri ve çok ağır vakalarda soluk borusunun açılması (Trakeostomi) gibi cerrahi yaklaşımlar, pozitif hava basıncı oluşturan aletlerin kullanımı diğer tedavi yöntemleridir. Hastalara sigara ve alkol kullanımından kaçınılması önerilir.

Uyku apnesi nadir rastlanmayan, hayat kalitesini ileri derecede etkileyen ve tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemlerine yok açan bir hastalıktır. Özellikle kilolu, horlama problemi olan, uykuda yeterince dinlenemediğini ve gün içinde uyuklama problemi yaşadıklarını söyleyen kişilerde düşünülmelidir.