BUPAR Araştırma şirketi 10 Eylül-29 Eylül tarihleri arasında bir anket yaptı. Ankete katılanlara ülke gündemine ilişkin "Geçinebiliyor musunuz?", "Ülke iyi yönetiliyor mu?", "seçimde hangi ittifakı destekleyeceksiniz?", "Başkanlık sistemi ülkenin sorunlarına çözüm oldu mu?" gibi sorular soruldu.

Katılımcılara ilk olarak “Geçinebiliyor musunuz” diye soruldu. Çıkan sonuçlar, yüksek enflasyon ve ekonomik krizi ortaya çıkardı. Cevaplarda “Hayır borçlandım” diyenlerin oranı yüzde 80.5, “Geçinebiliyorum” diyenler yüzde 14.5, “Tasarruf yapabiliyorum” diyenlerin oranıysa yalnızca yüzde 5 oldu. 

“Sizce ülke iyi yönetiliyor mu” sorusuna katılımcıların yüzde 69.5’i “Hayır” derken, yüzde 24’ü “Evet” diye yanıt verdi. Yüzde 6.5’i ise cevap vermek istemediğini belirtti.

“2022’de Cumhur İttifakı bileşenleri mi yoksa Millet İttifakı bileşenleri mi daha fazla ülke sorunları ile ilgilendi?” sorusuna katılanların yüzde 63.5 “Millet İttifakı”, yüzde 27.5 “Cumhur İttifakı” dedi. Katılımcılarım yüzde 9’una göre ise “Hiçbiri sorunlarla ilgili değil" cevabını verdi.

MİLLET İTTİFAKI, CUMHUR İTTİFAKININ OYUNU İKİYE KATLADI

Ankette katılımcılara “2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini hangi ittifakın adayı kazanır?” sorusu yöneltildi. Yanıtlara göre katılanların yüzde 60’ı “Millet İttifakı” derken, yüzde 35.5 “Cumhur İttifakı” dedi. “Bilmiyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 4.5 oldu.

Ankette “İlk defa oy kullanacak genç seçmenler hangi ittifakın adayına oy verirler?” sorusuna gelen yanıtlar şu şekilde oldu: Yüzde 65 “Millet İttifakı”, yüzde 25 “Cumhur İttifakı”, yüzde 10 “Bilmiyorum. Gençlerin ne yapacağı belli olmaz” dedi.

ERDOĞAN'IN ÜLKE KOŞULLARINI DÜZELTECEĞİNE İNANILMIYOR

“2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan tekrar cumhurbaşkanı seçilse ülkenin koşulları daha iyi olur mu” sorusuna katılımcıların yüzde 55’inin “Hayır” yanıtını vermesi dikkat çekti. Katılımcıların yalnızca yüzde 31’i “Evet” derken, yüzde 14’ü “Bilmiyorum” diye belirtti. “2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı adayı cumhurbaşkanı seçilse ülkenin koşulları daha iyi olur mu?” sorusuna katılımcıların yüzde 55’i “Evet”, yüzde 40’ı “Hayır” yüzde 5’i ise “Bilmiyorum” dedi. 

“Başkanlık sistemi ülkenin sorunlarına çözüm oldu mu” sorusuna katılımcıların yüzde 65’i “Hayır”, yüzde 15’i “Evet”, yüzde 20’si ise “Bilmiyorum” dedi. “2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sadece iki aday olsa biri Recep Tayyip Erdoğan diğeri beğendiğiniz birisi olsa kime oy verirsiniz?” sorusuna “Erdoğan’ın rakibi kim ise ona oy veririm. Kim olduğu önemli değil” diyenlerin oranı yüzde 45, “Her koşulda Erdoğan’a oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 30, “Adayın kim olacağına bağlı. O günün koşullarına bağlı” diyenlerin oranı ise yüzde 25 olarak hesaplandı. 

"EKONOMİ ÜLKENİN İYİ YÖNETİLMEDİĞİ KANAATİNİ GÜÇLENDİRDİ"

BUPAR Araştırma Şirketi Başkanı Erdal Akaltun, anketten elde ettikleri sonuçlara göre, ekonomik sorunların büyüklüğünün ülkenin iyi yönetilmediği kanaatini yaygın bir algıya dönüştürdüğüne dikkat çekerek, "İktidarın bilhassa döviz kurlarındaki ve enflasyondaki düşüş tahminlerinin gerçekleşmemesi ülkenin iyi yönetilmediğine dair kanaati artırdı. Vatandaşlar ülke yönetiminin iyi olup olmadığını, yaşadıkları ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlar ile özdeşleştirdi. Muhalefet partilerinin ülke genelinde yapmış oldukları ziyaretler ve buradaki sorunları ülke gündemine taşıma çabaları vatandaştan beğeni gördü” yorumunu yaptı.

Editör: Yadigar Hanım