Fiyatı sürekli artan kırmızı ete bu kez deprem zammı geldi.

NTV'nin haberine göre, kırmızı et fiyatlarına yılbaşından bu yana her hafta 5 lira ile 10 lira arasında artış yapılıyor. 1 Ocak'ta 120 liradan satılan karkas etin kilosu an 170 liraya yükseldi. Aradaki 50 liralık fark yüzde 40'lık zam anlamına geliyor.

KIYMANIN FİYATI 200 LİRAYI AŞTI

Dana kıymanın kilosu 200 liranın, kuşbaşının kilosu ise 250 liranın üzerine çıktı.

Son 3 haftada gelen zamların nedeni olarak ise deprem gösteriliyor.Konuyla ilgili açıklama yapan Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, "Gerek Kahramanmaraş gerek Malatya önemli bir üretim merkezi ama o bölgede şu anda kesimlerin devam ettiğini biliyoruz. Yani kesime engel bir durum yok, söz konusu değil. Herkesi etkiliyor bu şey bakıyoruz etkilenmeyen sektör neredeyse yok gibi. Bu et fiyatları yükseldikçe bunun kime faydası olur? Bunun sonucu ne olur? Öyle bir noktaya geliriz ki yurt dışından ithal etmek cazip bir duruma gelir. Böyle olunca da bunun en büyük acısını hepimiz üreticimiz herkes çeker." dedi.

KASAPLAR: DEPREM FIRSATÇILIĞI DEĞİL

Sektör yetkilileri 2,5 yıl önce süt fiyatlarının uzun bir süre baskı altında tutulduğunu söylüyor. O dönem ineklerin kesime gittiğini şu an bu yüzden hayvan varlığının azaldığı ifade ediliyor.

Yalçındağ, ''20 gün öncesine dayanan deprem hadisesi de bunda etkili ondan önce pandemi süreci de bütün dünyayı etkiledi bizi de etkiledi. Biz sattığımız etin üzerinden kazandığımız para ile geçinen insanlarız.

Sattığımız et miktarı düştüğü noktada bizim de gelirlerimiz düşüyor. Biz de sıkıntı içerisine giriyoruz.'' dedi.

KASAPLAR İSTANBUL'DA KEPENK KAPATIYOR

Öte yandan İstanbul'daki bazı kasaplar, karkas et fiyatına tepki olarak kepenk indirmeye hazırlanıyor. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası, depremin bahane edilerek ette zam furyası başlatıldığını belirtiyor. Oda yetkilileri, dükkanları bir hafta kapatarak tepki göstermek istediklerini dile getiriyor.

Editör: Yadigar Hanım