İyi Parti 3.Olağan kongresini yaptı.

Genel Başkan sn Meral Akşener etkili bir konuşma yaparak hem parti içi hem parti dışı eleştirilere cevap verdi.

Parti içi eleştirilerle ilgili olarak, partinin hangi zorluklarla kurulduğunu, çıkar imalı dedikoduların çirkinliğine işaret etti.  Niçin temayül yoklaması yaptıklarını anlattı. Bundan sonra bu tür iftiralara karşı daha sert olacağı mesajı verdi. Yoklamalarda aradığını bulamayıp mesnetsiz iddialarda bulunanlara “oturacağınıza üyelere gitseydiniz ,” dedi.

Akşener’e göre, bu iftiralar seçim kazanmayı –koltuk kazanmak- olarak  görmekten, kendini her şeyin merkezine koymaktan kaynaklanıyordu .” Her şeye bir kulp takanlara “Blok liste yaptım eleştirdiniz, çarşaf liste yaptım eleştirdiniz, temayül yoklaması yaptım eleştirdiniz” elindeki torbayı göstererek “kura mı çekeyim “ diye sordu.

Akşener’in seçimde çalışmayan veya başka partilere çalışanlara da söyleyecek sözü vardı, parti aidiyetinin altını çizdi, artık “başka partilere çalışanlara göz yumulmayacak” diyerek disiplin kurallarının işletileceğini “belirtti.

Parti içi içine yönelik mesajların bence en önemlilerinden biri buydu: Son seçimde bizzat yaşayarak gördüğüm bir durumdu bu, temayül yoklamasını kaybeden aday adaylarının neredeyse tamamı partinin aleyhine çalıştı. Eski il-ilçe- kadın kolları başkanları başka partilerin –çalışma ekiplerinde- yer aldılar. Aday olup seçilemeyecek sırada olanlar veya genel başkan danışmanı sıfatını taşıyanlar bile –kazanamaz-algısı oluşturmak için ellerinden geleni yaptılar. Birçok ilde biz bize yenildik. 14 Mayıs seçimleri parti sadakati en zayıf partilerden birinin İYİ Parti olduğunu gösterdi. Sn Akşener’in aidiyet üzerinde dikkatle durması hastalığa doğru teşhis koyduğunun göstergesiydi.

Parti dışına söyledikleri ise İYİ Parti’nin bundan sonra izleyeceği politikalarının ipuçlarını taşıyordu.

En büyük pişmanlığının CHP’den 15 milletvekili almak olduğunu, bunun İYİ Parti’yi kuyruk siyaseti yapmaya mahkum ettiğini söyledi. “Keşke bunu yapmasak, mücadele etseydik” diyerek nedametini dile getirdi. Bu tercih yüzünden hep diyet ödemek durumunda kaldıklarını anlattı. Belli çevrelerin İYİ Parti’yi hep CHP’nin yanında, onun bir aparatı gibi görmek istemelerinin arkasında da bu milletvekili transferi yatıyordu. Ancak Akşener’in bu ifadesi artık diyet ödeme siyasetinin bittiğinin işaretiydi.  Gerçekten de İYİ Parti adayları bu seçimde en çok CHP ile beraber olmak, masanın altında HDP’nin bulunması gibi itham ve eleştirilerle karşılaştılar. CHP’nin HDP’ye mesafe koyamamasının bedelini, milliyetçi-muhafazakar seçmene nüfuz edememekle ödediler.

Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Akşener, önce Kılıçdaroğlu’nun, ardından okların kendine ve İYİ Parti’ye yöneldiğini belirtti. Çalışmadıklarına yönelik eleştirilere karşılık, 45 ilde miting, 54 ayrı noktada konuşma yaptığını anlattı. İstanbul seçimlerinin HDP sayesinde kazanıldığını iddia edenleri, İYİ Parti’yi yok sayanları eleştirdi. Ardından Kongreye damga vuran  o sözlerini söyledi: ”Bize çalışmadılar diyenlere başarılar diliyorum, ”dedi. Bu, herkes yoluna sözünün nazikçe ifadesiydi. Yeni yol haritasında artık Pergelin ucu Anadolu insanının vicdanı, beklentileri, talepleri olacaktı. Onun için sn Akşener, “aklın vicdanın, makulün sesi olacağız, nefret siyaseti yapmayacağız” diyerek yeni dönemin formülünü: ”Rotamız net, pusulamız millet”  diye açıklıyordu.

İçindeki safraları temizleyen, siyasetini milletin kalbine mıhlayan bir İYİ Parti iktidarın en büyük alternatifi olur.