SAMSUN İÇİN DOPİNG

Samsun…

Atatürk’ün şehri Samsun…

19 Mayıs 1919’ta “Milli mücadele ateşinin yakıldığı şehir, Samsun…

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının, Türkiye Cumhuriyetinin milli mücadele ateşini yakışının 100. Yılını 19 Mayıs 2019’da kutlayacağız.

Samsun’u markalaşma çabalarında “Atatürk’ün şehri Samsun…” unvanı önemli yer tutmaktadır.

Samsun kendisi için orta ve uzun vadeli az da olsa hedefler belirlemiştir. Bu hedefler doğrultusunda; sağlık, turizm, tarım, spor, lojistik ve üretimde kümelenme gibi hedeflerinin yanı sıra “Samsun’un 2023 yılında 6 milyar dolar ihracat hedefi” var.

Bu hedefler doğrultusunda Samsun için doping etkisi yaratacak en büyük fırsat belki de 19 Mayıs 2019 vizyonunda gizlidir.

Samsun şehrinin adına yakışır bir şekilde, kendisine biçmiş olduğu rol ve hedefler ile 100.yıla hazır olması gerek.

100.yıl kutlamaları, Samsun’da büyük törenler, etkinlikler ve tanıtım programları ile kutlanmalı, 100 yılda geldiği nokta ve devam eden hedefler ve yeni vizyonlar oluşturulmalıdır.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılına 5 yıldan az bir süre kala, ulusal çapta yapılacak tanıtımlar ve etkinlikler ile özellikle Samsun şehrinin turizm hedeflerini yerine getirmesi açısından çok önemli bir fırsattır.

Belki de hedefimiz tüm Türkiye’nin 19 Mayıs 2019’da Samsun’da buluşması, kutlamalara katılması olmalı…

Planlı, programlı ve amaçları doğrultusunda yapılacak olan çalışmalar ile “100.yıl” yıllardır aradığımız sinerjinin oluşmasına ve daha büyük hedefleri gerçekleştirmek için çıkış noktası olacağına yürekten inanıyorum.

Bu çalışmalar doğrultusunda Samsun’da oluşturulacak olan Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gibi ilgili tüm kurum, kuruluş ve STK’ların da içerisinde bulunduğu bir “100.yıl komisyonu” Samsun’un önünde duran tarihi fırsatı her açıdan bölgesel kalkınmaya çevirmesi açısından önemlidir.

Samsun’un bölgesel, ulusal ve uluslararası arenada kendisine koymuş olduğu hedeflerinin bir an önce gerçekleşmesi dileğiyle…

Hüseyin KURT